Aktualności
W tym dziale będziemy informować o wszelkich nowościach w Farmacji. Zamieszczane będą tu również najważniejsze informacje ze Świata, szczególnie te związane z naszym Zdrowiem.


1.04.2025 Ale to nie Prima Aprilis
Zmiany na listach refundacyjnych dotyczące szczepionek:
Shingrix:
-
Szczepionka przeciw półpaścowi zyskała uprawnienie S, ale farmaceuta nie może wystawić recepty refundowanej, ponieważ istnieją dodatkowe kryteria refundacyjne których farmaceuci nie mogą sprawdzić.
Abrysvo:
-
Szczepionka przeciw RSV;
-
refundowana dla kobiet w ciąży i pacjentów 60+;
-
farmaceuta nie może wystawić recepty z uprawnieniem C (ciąża);
-
farmaceuta może wystawić receptę z refundacją dla osób 60+, ale szczepienie musi się odbyć w aptece w której wystawiono receptę (tylko komercyjne, szczepienie nie jest refundowane przez NFZ);
-
pacjenci 60+ refundacja 50%;
-
pacjenci 65+ refundacja 100%;
-
wskazana do biernej ochrony przed chorobami dolnych dróg oddechowych wywołanych przez virus RSV - Respiratory Syncytial Virus u niemowląt od urodzenia do 6 miesiąca życia po zaszczepieniu matki w okresie ciąży;
-
wskazana do czynnego uodpornienia osób powyżej 60 roku życia przeciwko chorobom dolnych dróg oddechowych wywołanych przez RSV.
Już w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów w hurtowniach zabrakło Abrysvo, a pacjenci ruszyli gorączkowo do aptek w poszukiwaniu tego leku.


25.03.2025 Stan nadzwyczajny na Słowacji
W dniu dzisiejszym wykryto czwarte ognisko pryszczycy na Słowacji.
-
Choroba ta stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt hodowlanych.
-
Wprowadzony stan nadzwyczajny umożliwi szybsze rozwiązanie problemu.
-
Działania na Słowacji podobne do tych jakie obserwowaliśmy podczas epidemii Covid 19.
-
Istnieje duże ryzyko zdrowotne dla ludzi związane możliwym deficytem mięsa i mleka.
-
Szybkość podjętych decyzji działa na dużą korzyść Słowackich Służb Sanitarnych.
-
Bardzo duża ilość zwierząt jest uśmiercana w celu jak najszybszego ograniczenia ognisk choroby.
Co to jest pryszczyca, jakie są jej objawy i czy jest ona groźna dla ludzi? Tego dowiesz się czytając mój dzisiejszy wpis na blogu. Zapraszam do lektury.
19.03.2025 KOŃCA INFEKCJI NIE WIDAĆ
Tegoroczna zima i bardzo duża ilość wszelkiego rodzaju infekcji pozostanie z pewnością na długi czas w naszej pamięci. Nie ma chyba osoby która by na coś nie zachorowała w tym roku.
-
Zima prawie Combo. Do kompletu brakuje tylko Covida
-
Grypa - brakuje leków przeciwgrypowych zawierających oseltamivir. Dawki dziecęce bardzo trudno dostepne. W wynikach testów grypa typu A lub grypa typu B, a u niektórych pacjentów obie odmiany jednocześnie.
-
RSV - bardzo uciążliwy przebieg. Szczególnie groźny dla małych dzieci i osób o obniżonej odporności.
-
Mycoplazma - bardzo aktywna w tym roku. Lekarze przepisują głównie antybiotyk - klarytromycynę. Duże braki w aptekach wszystkich leków, zarówno zawiesin jak i tabletek.
-
Norowirusy - wirusy powodujące bardzo uporczywe biegunki. Szczególnie aktywne w okresie jesienno-zimowym.
-
Rotawirusy - wirusy również powodujące biegunki oraz wymioty.
-
Świerzb - coraz więcej recept w aptece na leki zwalczające tego mało przyjemnego pasożyta.
-
Plaga pluskiew w dużych miastach w całej Europie. Dużo osób zgłasza się z objawami pogryzień i z objawami alergii skórnych.
Jak widać tegoroczna zima nas nie rozpieszcza.
Brak mrozu spowodował, że ilość kleszczy w lasach będzie niestety bardzo duża w tym roku. W aptece zgłaszane są już pierwsze przypadki ukąszeń przez te mało przyjemne pajęczaki. Kleszczom poświęcony będzie kolejny wpis w moim blogu.
Trzymajmy się gorąco! Oby do wiosny!



15.03.2025 ZASADY
Najważniejsze funkcjonalnosci portalu:
-
Czat online z farmaceutą 24h (w początkowym etapie uruchamiania portalu mogą wystapić opóźnienia w odpowiedziach w rozmowach CZAT szczególnie w godzinach późno nocnych)
-
Blog
-
Dział aktualności
-
Płatne porada CZAT
-
Płatna porada EMAIL
-
Płatna porada TELEPORADA
Bardzo proszę zapoznać się z regulaminem portalu oraz z polityką prywatności gdzie znajdą Państwo szczegółowy opis wszystkich funkcjonalności PORTALU OPIEKA FARMACEUTY 24.
15.03.2025 PREMIERA
Witam Państwa w dniu premiery PORTALU OPIEKA FARMACEUTY 24.
Na wstępię pragnę prosić Szanownych Gości o jeszcze trochę cierpliwości. Strona poddawana jest drobnym zmianom konstrukcyjnym dlatego wskazane jest odświerzenie strony co jakiś czas.
Następnymi funkcjonalnościami nad którymi pracujemy teraz, są głównie integracje strony www z kontami OF24 w popularnych portalach społecznościowych.
O wszelkich nowościach będziemy Państwa informować na bieżąco.



19.02.2025
Grypa szaleje. W aptekach brakuje leków zawierających oseltamiwir. Na rynku zaczynają się pojawiać małe ilości leków pochodzących z zagranicy, sprowadzonych w ramach importu interwencyjnego. Bardzo trudno jest zdobyć dawki pediatryczne 30mg i 45mg. Leki dla dorosłych w dawce 75mg są jeszcze dostępne w sporej liczbie aptek.
14.02.2025 Bardzo ważne!
Farmaceuci nabywają nowe uprawnienia do wystawienia recept refundowanych na niektóre szczepionki. Szczepienie wykonane musi być w punktcie szczepień, w tej samej aptece co wystawiono receptę. Wielki szum medialny i chwilowe zainteresowanie pacjentów. Jednak prawda jak zwykle okazała się druzgocąca. Farmaceuta bez konsekwencji finansowych i bez sprawdzania danych z dokumentacji pacjenta może przepisać receptę z refundacją tylko w dwóch przypadkach:
-
szczepienie na grypę Seniorów 65+ (tutaj wystarczy oświadczenie o terminie ostatniego szczepienia)
-
Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka 18+ (tylko Cervarix, gdzie wskazaniem refundacyjnym jest wiek)
Są to bardzo ważne zmiany dla osób chcących zaszczepić się w aptece.
Przypominam również o fakcie, że lista szczepionek którymi można się zaszczepić w aptece komercyjnie jest dużo większa i oferuje między innymi szczepienie przeciwko pneumokokom i wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu.
Więcej zamiesznia, niż korzyści.



14.02.2025 Bardzo ważne!
14 lutego 2025 roku rozpoczynają obowiązywać przepisy
w ramach których lekarze i pielęgniarki w ramach działaności prywatnej (bez umowy z NFZ) mogą (według mnie powinni) przepisać recepty na leki z refundacją dla dwóch grup społecznych:
-
Seniorzy 65+ (leki stosowane u seniorów z uprawnieniem S jeżeli istnieją wskazania refundacyjne)
-
Dzieci do 18 roku życia (leki stosowane u dzieci z uprawnieniem DZ jeżeli istnieją wskazania refundacyjne)
Są to bardzo ważne zmiany dla wielu osób. Słaba kondycja służby zdrowia sprawia, że system zmusza wiele osób do opieki prywatnej.
Zmianę odczują w swojej kieszeni schorowani Seniorzy oraz rodzice dzieci szczególnie do 18 roku życia.
Zmiana na plus!