Bielactwo - Vitiligo
- ipfwojciechzieba
- 7 kwi
- 1 minut(y) czytania
Bielactwo to choroba skóry, która powoduje, że na skórze pojawiają się białe plamy. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty.
Bielactwo wrodzone diagnozuje się jeżeli zmiany bielacze występują od urodzenia. Zmiany te są bardzo trudne do wyleczenia. Bielactwo wrodzone jest zwane albinizmem i występuje często rodzinnie.
Bielactwo nabyte rozpoznaje się jeżeli białe plamy i odbarwienie pojawia się na skórze na której nie było wcześniej zmian bielaczych. Uważa się że, bielactwo nabyte związane jest z chorobami współistniejącymi oraz czynnikami środowiskowymi.
Plamy bielacze są wyraźnie odgraniczone od skóry niezmienionej.
Zmiany mogą przybierać różne kształty i wielkość.
Zmiany występują zwykle na twarzy, kończynach górnych, szyi, okolicach pach, grzbietach dłoni i stóp. Zmiany mogą dotyczyć błon śluzowych oraz skóry owłosionej. Włosy w miejscach bielactwa stają się siwe lub białe.
W przypadku pojawienia się zmian na skórze należy się zgłosić do dermatologa.
Uważa się, że genetyka odgrywa znaczącą rolę w rozwoju bielactwa, duże znaczenie mogą mieć również procesy autoimmunologiczne.
Bielactwo ma zwykle negatywny wpływ na psychikę chorego. Często towarzyszy mu dyskomfort natury psychicznej, izolacja społeczna, obniżony komfort życia, zaburzenia samooceny oraz depresja.
Zmiany na skórze często pojawiają się po przebytym urazie psychicznym, długotrwałym stresie, po uszkodzeniu skóry, czy po oparzeniu słonecznym.
Bielactwo nie zagraża życiu, ani nie jest zaraźliwe.
Leczenie bielactwa obejmuje terapię miejscową z wykorzystaniem leków o działaniu przeciwzapalnym, fototerapii , laseroterapii, a w skrajnych przypadkach przeprowadza się przeszczep skóry.
Jeżeli mają Państwo więcej pytań dotyczących bielactwa oraz jeżeli są Państwo ciekawi w jaki sposób udaje mi się zahamować rozwój choroby u moich bliskich zapraszam do kontaktu za pośrednictwem OF24.

Comments