top of page

Forsycja pośrednia

Zaktualizowano: 9 kwi

Niezwykłe właściwości Forsycji pośredniej zostały wzięte pod lupę przez polskich naukowców z Uniwersytetów z Warszawy i Łodzi. W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Frontiers in Pharmacology", zaprezentowali oni kluczowy obszar swoich badań, który skupiał się głównie na zbadaniu zdolności ekstraktów roślinnych z Forsycji do modulowania działania komórek układu odpornościowego, takich jak np. neutrofili, makrofagów oraz przede wszystkim leukocytów. Naukowcy zaobserwowali, że roślina ta ma wpływ na działanie komórek procesu zapalnego na naczynia krwionośne.


Ekstrakty z liści i kwiatów wykazują działanie imunomodulujące, hamują procesy zapalne indukowane przez leukocyty, dlatego roślina ta może znaleść zastosowanie w leczeniu przewlekłych procesów zapalnych oraz chorób autoimunologicznych.


Roślina ta zawiera związki które wykazują działanie przeciwwirusowe (np. przeciwko wirusowi grypy i opryszczki), przeciwbakteryjne oraz przeciwnowotworowe (np. w niektórych nowotworach wątroby i płuc).


Niektóre substancje czynne wywierają również korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy, poprawiają metabolizm wątrobowy oraz obniżają poziom cukru u chorych na cukrzycę typu 2.


W Chinach i Korei używa się tej rośliny od bardzo dawna do leczenia infekcji gardła, problemów dermatologicznych oraz łagodzenia przewlekłych stanów zapalnych.


Forsycja zawiera:


  • lignany, takie jak np. forsytyna która wykazuje działanie przeciwzapalne;

  • kwas chlorogenowy, bardzo mocny antyoksydant który wspomaga ochronę komórek przed wolnymi rodnikami;

  • rutynę, flawonoid uszczelniający naczynia krwionośne, korzystnie wpływający na układ sercowo-naczyniowy oraz metabolizm cukrów.


Forsycja wykazuje ogromny potencjał jeżeli chodzi o jej przyszłe zastosowanie w medycynie i farmacji, jednak jej użycie, zwłaszcza w wyższych dawkach, powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) zaskoczyła polskich naukowców swoimi właściwościami.
Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) zaskoczyła polskich naukowców swoimi właściwościami.


 
 
 

Comments


bottom of page